Om JBK2019-01-21T09:24:51+00:00

Jakobstads Bollklubb
1944 – 2019

JBK bildades vid ett möte i Pedersöre-Café den 14 december 1944. 28 entusiaska ungdomar hade hörsammat kallelsen, men av dessa var åtta för unga för att medverka i bildandet av en förening. Till ordförande för mötet valdes L.Ström medan K.Backlund blev sekreterare. Föreningens namn blev Jakobstads Bollklubb

Föreningens första officiella match spelades den 10.5.1945 i Nykarleby mot NIK. Det blev lagkaptenen Lasse Hellund förunnat att skjuta föreningens första mål och slutresultatet blev 3-1 till JBK sedan även Åke Sandström antecknat sig i målprotokollet med 2 mål.

Styrelsen 2019

Ordförande
Timo Kuusisto
040 736 3500
timo.kuusisto@jarimisa.fi

Sekreterare
Ville Kuusisto
040 829 6890
ville.kuusisto@cfhotel.fi

Kassör
Catharina Hagman
050 527 2327
catharina.hagman@optimaedu.fi

Övriga medlemmar

Lars Sandvik
044 721 8335
lars.sandvik@jnt.fi

Gustav Strömbäck
044 561 0956
gustav@acautocenter.com

Björn nyman
044 989 1905
bnyman77@gmail.com

Christian Nyman
050 460 1455
christian.nyman@multi.fi

Följ oss på Social Media

facebook
instagram
instagram

2019 © Jakobstads Bollklubb
Web made by Gloo Creative Studio